نامه مطالبات جامعه مامایی ایران، شماره 2: مراقب سلامت

Guest

/ #45

2016-08-26 17:51

در این طرح  که همه مراقبین سلامت خدمات مربوط به زنان باردار رو انجام میدن و ماما با کاردان بهداشت فرقی نداره واقعن  مردم ضرر میکنند. اگر مرگ مادری رخ بده چی ؟ من واقعن نگرانم چندین مورد داشتم که نیاز به ارجاع داشتن و همکارای بهداشتم متوجه نشده بودند . بعدن که خانواده ی ان مراجعه کنندگان فهمیدند که مراقبت فرزند باردار یا همسرشان را یک رشته دیگر انجام داده آمدند و کلی دادو بیداد کردند که چرا مردم را گول میزنید و روی تابلوی کنارتان نوشتید مراقب سلامت. ما فکر کردیم همکارتان نیز ماماست یعنی اعتماد مردم را داریم در این طرح از دست میدهیم. من توضیح دادم که من مامایم و همکارانم نیز در رشته های دیگر تحصیل کرده اند باز گفتند پس چرا کسی که درسش را نخوانده مراقبت عزیز ما را انجام میدهد. مردم شهر همه تحصیل کرده و آگاه اند با مردم روستا فرق دارند.  بنظر شما قانع کننده است با 60 ساعت کلاس همه همه کاره بشوند؟ ان هم وقتی فقط حداکثر دو ساعت ازین کلاسها درباره بارداری بود. و حتی کاراموزی عملی بارداری هم برای بهداشتی ها نگذاشتند؟ دائم به ما میگن که بهورزا میتونن شما بهداشتیارو دست کم میگیرین؟ خب تو روستاها بالاترین فرد از نظر بهداشتی همون بهورزان مگه توی شهر مجبوریم مثل روستا باشیم بعدشم مردم روستام همه شهرم میرن برای مراقبت معمولا. اگه اینجوریه پس بیایم مثل روستاها کلا رفتار کنیم افراد دیپلم و سیکل رو بیاریم  در سراسر کشور تو شهرا هم مراقبت بارداری انجام بدن هم بقیه کارا......... اخه حداقل نظر خواهی کنین از مردم به حرف ما ماماها و یا همکارای محترم بهداشت که گوش نمیدین....با تشکر